Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa (alergia igG zależna) rozwija się w następstwie zwiększenia przepuszczalności jelita. Prawidłowo funkcjonująca bariera jelitowa działa na zasadzie filtra, przepuszczając do krwi tylko odpowiednio złożone cząstki pokarmu. W wyniku uszkodzenia bariery, niestrawione w pełni składniki pokarmowe (w normalnych warunkach zupełnie niegroźne), przenikają przez ścianę jelita do krwi i są rozpoznawane jako elementy obce dla organizmu (antygeny).

Dochodzi do aktywacji immunologicznej, której celem jest „wyeliminowanie” intruza. Układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które wiążą się z antygenami (białkami dostarczonymi z pokarmem). Następnie rozpoczyna się „wojna”, której celem jest usunięcie antygenów z krwi. Niestety w tym przypadku nie dochodzi do całkowitej eliminacji wroga, ponieważ ten, dostarczany jest z każdą, kolejną porcją posiłku.

Antygen pokarmowy i przeciwciało, połączone w kompleksy immunologiczne, krążą po całym ustroju i mogą osadzić się w narządach i tkankach. W konsekwencji następuje rozwój i podtrzymanie stanu zapalnego w organizmie, który w zależności od lokalizacji może manifestować się różnymi objawami.

 

Co uszkadza barierę jelitową?

– leki (w szczególności antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwgrzybiczne),

– zakażenia wirusowe i bakteryjne,

– niewłaściwe odżywianie,

– palenie tytoniu,

– nadużywanie alkoholu,

– stres fizyczny i psychiczny,

– zanieczyszczenie środowiska i inne

Przy podejrzeniu uszkodzenia bariery jelitowej, nie warto zwlekać z wykonaniem badania ImuPro. Zwiększona przepuszczalność bariery jelitowej prowadzi do systematycznego nasilenia objawów.

 

Nie należy mylić nietolerancji pokarmowej (alergii igG-zależnej) z alergią pokarmową IgE-zależną

Alergia IgE-zależna charakteryzuje się szybką reakcją alergiczną, której objawy pojawiają się niemal bezpośrednio po spożyciu pokarmu. Do najczęstszych jej objawów należą:

– wysypka skórna,

– katar alergiczny,

– opuchlizna.

 

Alergia ta jest stosunkowo łatwa do wykrycia. Badania diagnozujące alergię IgE-zależną – są powszechnie dostępne i najczęściej potwierdzają ją obserwacje pacjenta odnośnie alergizujących pokarmów.

Natomiast objawy w alergii IgG-zależnej mogą wystąpić nawet z 3 dniowym opóźnieniem od momentu spożycia pokarmu. Zatem produkt spożywany w poniedziałek, może objawić się w postaci niekorzystnej reakcji w czwartek. Dlatego bardzo trudno jest zweryfikować, jaki konkretnie produkt wywołał dolegliwości. W takich przypadkach zalecana jest szczegółowa diagnostyka.

 

U kogo występuje alergia pokarmowa?

Choroba ta dotyka niemal 50% społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Można wręcz powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna XXI Wieku, Alergia IgG-zależna może wystąpić u osób w każdym wieku, także u dzieci i niemowląt! Dodatkowo istnieje ryzyko przekazania alergii IgG- zależnej przez matkę ( zarówno i w czasie ciąży, jak i w czasie karmienia piersią).

 

Wskazania do wykonania badania ImuPro:

Badanie ImuPro powinna wykonać każda osoba w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Szczególnie ważne jest wykonanie badania przez osoby z przewlekłymi zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego ( zaparcia, biegunki, bóle brzucha, wzdęci a, zespół jelita nadwrażliwego, mdłości, uczucie pełności w nadbrzuszu, odbijanie), problemami skórnymi (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, suchość i świąd skóry, wysypki, trądzik) oraz cierpiące na nawracające migreny, uczucie chronicznego zmęczenia ( trudności z porannym wstawaniem, zmęczenie nieadekwatne do wykonanej pracy).

 

Alergia IgG- zależna szczególnie często występuje u pacjentów z chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi stawów, nadwagą i otyłością, nadciśnieniem i cukrzycą typu II. Jest ona diagnozowana także w depresji, nadaktywności, zaburzeniach nastroju, zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD) i ADHD.

Opisywana alergia może być także jedną z przyczyn niepłodności.

W większości przypadków nie zdajemy sobie sprawy, że odczuwane przez nas dolegliwości mogą świadczyć o występowaniu alergii.

Wynika to z faktu, że jej objawy występują z kilkudniowym opóźnieniem. Alergia pokarmowa typu III może być przez wiele lat niezauważana, gdyż chorzy przyzwyczajają się do odczuwanych dolegliwości i problemów zdrowotnych, których nie potrafią powiązać z występowaniem alergii.

 

Dlaczego warto wybrać badanie ImuPro?

Jest to jedyne w Polsce badanie na alergię pokarmowa opóźnioną, posiadające certyfikat walidacji, który potwierdza dokładność i powtarzalność oznaczenia. Należy podkreślić, iż tylko badanie przeprowadzone prawidłową metodą i oceniające właściwy parametr diagnostyczny, jest rzeczywiście przydatne w wykrywaniu alergii IgG-zależnej względem składników pokarmowych.

 

Jakie korzyści płyną z wykonania badania ImuPro?

Badani alergii opóźnionej testem ImuPro mogą wykonać pacjenci z całej Polski, przesyłając krew do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu. Instytut bezpłatnie wysyła zestaw do pobrania próbek, wraz z opakowaniem zwrotnym. Krew do badania można pobrać w dowolnym laboratorium w swoim miejscu zamieszkania.

 

UWAGA!

TESTU ImuPro NIE WYKONUJE SIĘ W WARUNKACH DOMOWYCH. TAK WYKONYWANE ANALIZY NIE SA WIARYGODNE I RZETELNE.

 

Dzięki oznaczeniu produktów, które alergizują, możliwe jest stworzenie indywidualnego profilu immunologicznego doboru żywności. Stopień alergizacji poszczególnych produktów spożywczych oznaczony jest ilościową skalą od 1 do 4. w zależności od nasilenia reakcji.

 

Pacjent otrzymuje również wskazówki dotyczące wdrożenia odpowiedniej diety eliminacyjno-rotacyjnej.

Zastosowanie diety eliminacyjnej, czyli z wykluczeniem alergizujących produktów, pozwala na „wyciszenie” stanu zapalnego i znaczne złagodzenie objawów, a często całkowite ich wykluczenie. Alergia opóźniona jest stanem przejściowym, nie jest konieczne stosowanie diety do końca życia.

Tylko kompleksowa diagnostyka umożliwia całkowite wyleczenia. Zastosowanie diety eliminacyjnej i uszczelnienie jelita za pomocą leczenia mikrobiotycznego pozwala na zahamowanie reakcji alergicznej i cieszenie się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

 

RODZAJE TESTÓW ImuPro:

ImuPro 50. Analizuje 44 najważniejsze pokarmy.

ImuPro 100. Ocenia 90 antygenów pokarmowych.

ImuPro 300. Uwzględnia ocenę szerokiego spektrum 271 antygenów, w tym konserwantów i przypraw.

 

nietol
 
źródło: Instytut Mikroekologii w Poznaniu